Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

ZAKOPANE – PĘPEK ŚWIATA. SZTUKA POD GIEWONTEM W LATACH 1880-1939

2011-11-29  
Źródło artykułu: Muzeum Tatrzańskie, Autor zdjęć: Muzeum Tatrzańskie
 
ZAKOPANE – PĘPEK ŚWIATA. SZTUKA POD GIEWONTEM W LATACH 1880-1939

Willa Oksza jest jednym z niewielu domów zaprojektowanych przez Stanisława Witkiewicza (1851-1915) w stylu zakopiańskim, które oparły się niszczycielskiemu działaniu czasu. Pomimo zmieniających się właścicieli, mód i funkcji, jaką pełnił budynek, udało mu się przetrwać bez większych zmian. Dzięki remontowi konserwatorskiemu wykonanemu ze środków unijnych w 2010 roku, Oksza odzyskała dawny blask. Jest dziesiątą filią Muzeum Tatrzańskiego, a pierwsza w niej wystawa to „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939”, prezentująca dorobek artystów, działających w Zakopanem od końca XIX wieku do roku 1939. Obrazy, zdjęcia, rzeźby i rzemiosło artystyczne uzyskały piękną oprawę w postaci bogato dekorowanych ornamentami sosrębów, odrzwi, opasek okiennych. Na wystawie obejrzeć można prace twórców, którzy w stolicy Tatr przebywali tylko gościnnie, ale również tych, którzy na stałe związali się z tym niezwykłym miejscem. Nie zabrakło nastrojowych pejzaży Wojciecha Weissa, grafik Leona Wyczółkowskiego i niezwykłych przedstawień Rafała Malczewskiego. '

Podziwiać można dynamiczne, barwne i „roztańczone” prace Zofii Stryjeńskiej, ale także wiernie odzwierciedlające tatrzańską rzeczywistość obrazy Stanisława Gałka. Obok nich, dekoracyjne malarstwo i wytwory rękodzielnicze Karola Kłosowskiego oraz rzeźby i grafiki uczniów Szkoły Przemysłu Drzewnego. Prawdziwym rarytasem jest, wypożyczony od Gminy Milanówek, drewniany ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Jana Szczepkowskiego, który w niecodzienny sposób prezentuje dobrze znany religijny temat. Nie zapomniano również o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci, czyli o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu. Miłośnicy twórczości Witkacego mogą obejrzeć zarówno portrety z Firmy Portretowej S. I. Witkiewicz, jak również zdjęcia, które artysta wykonywał przed 1913 rokiem. Całości dopełniają koronki ze Szkoły Koronkarskiej, kilimy ze Stowarzyszenia Kilim oraz plakaty z okresu międzywojennego.

Wystawa została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.
Remont konserwatorski willi Oksza stanowi część projektu „Modernizacja Muzeum Tatrzańskiego i tworzenie Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Wystawa czynna: 14 maja – 31 grudnia 2011
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
otwarta: środa – sobota 10:00-18:00, niedziela 11:00-16:00
Tel. 692 029 817

Muzeum Tatrzańskie
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    tatrzański

    Powiat tatrzański - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie małopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zakopane. W jego skład wchodzą gminy: Zakopane, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin.

    Powiat tatrzański to skarbiec kultury i tradycji góralskiej oraz unikalnej przyrody. Teren powiatu z całą pewnością należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów w naszym kraju. Powiat położony u podnóża Tatr jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych. Wędrówki górskimi szlakami dostarczą niezapomnianych wrażeń. To po to przybywa tu rocznie kilka milionów osób. Sezon trwa tu w zasadzie cały rok. Zakopane i okolice stanowią również centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma tutaj charakter zabytkowy.

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola