Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

XIII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce

Data publikacji: 2022-03-29, Data modyfikacji: 2022-03-29
A A AWydrukDrukuj  
 
XIII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce

Miasto Zakopane zaprasza na trzynastą edycję Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”, który odbędzie się 23 - 24 kwietnia. Dzięki niemu kultywowana jest góralska tradycja – przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ponadto wydarzenie jest okazją do kreatywnego spotkania, wymieniania się doświadczeniem i zaprezentowania swoich talentów. Do 31 marca będą przyjmowane zgłoszenia zespołów, chcących zawalczyć o cenne nagrody oraz prestiżowy tytuł zwycięzcy "Złotych Kierpców".

Festiwal daje możliwość zaprezentowania się dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych, które z wielką pieczołowitością przygotowują się do swoich występów, prezentując autorski program, oparty na tradycyjnym folklorze, zwyczajach i tradycjach. Co roku festiwal rozpoczyna się barwnym korowodem zespołów ulicą Krupówki. Widowisko to gromadzi zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i odpoczywających pod Tatrami turystów dając możliwość poznania bogatej kultury Podhala.

Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez Komisję Artystyczną. W festiwalu zespoły zgłaszane są w dwóch kategoriach wiekowych: 6-14 lat i 14-18 lat i rywalizują o główne trofea, statuetki złote, srebrne i brązowe kierpce. Zwycięskie grupy występują również na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

Dotychczas laureatami „Złotych Kierpców” byli między innymi: „Zornica” z TCKiS Jutrzenka z Zakopanego, „Tatry” z Ratułowa, „Małe Regle” z Poronina, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mali Hamernicy” z Krakowa, „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Majeranki” z Chabówki, „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej, „Mały Zbójnicek” z Zębu, „Zawaternik” z Leśnicy Gronia, „Mali Maniowanie” z Maniów, „Maniowianie” z Maniów.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Zakopane
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    tatrzański

    Powiat tatrzański - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie małopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zakopane. W jego skład wchodzą gminy: Zakopane, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin.

    Powiat tatrzański to skarbiec kultury i tradycji góralskiej oraz unikalnej przyrody. Teren powiatu z całą pewnością należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów w naszym kraju. Powiat położony u podnóża Tatr jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych. Wędrówki górskimi szlakami dostarczą niezapomnianych wrażeń. To po to przybywa tu rocznie kilka milionów osób. Sezon trwa tu w zasadzie cały rok. Zakopane i okolice stanowią również centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma tutaj charakter zabytkowy.

     

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola