Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2024   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pracujemy dużo, ale mało wydajnie – nowy raport o produktywności Polaków

Data publikacji: 2020-02-21, Data modyfikacji: 2020-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Pracujemy dużo, ale mało wydajnie – nowy raport o produktywności Polaków

Statystyczny Polak w ciągu roku pracuje prawie o 54 dni więcej niż Niemiec. Mimo to wydajność naszej pracy jest niemal dwa razy niższa. Z czego to wynika? Odpowiedzi w swoim nowym raporcie poszukał portal ALEO com.

W publikacji „Produktywność pracy w Polsce – jak dogonić Europę?” ALEO com analizuje statystyki OECD dotyczące wydajności europejskich gospodarek. Te nie są najlepsze dla Polski: znajdujemy się w gronie najmniej produktywnych krajów Unii Europejskiej. Godzina pracy przeciętnego Polaka to ok. 40 dolarów zysku dla krajowego PKB. W tym samym czasie pracownik w Niemczech wytwarza ponad 1,5 raza więcej, a w Norwegii, Irlandii czy Luksemburgu – ponad 2 razy więcej.

Dane OECD mogą niepokoić, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że Polacy to jeden z najdłużej pracujących narodów w UE. W 2018 r. każdy z nas spędził w pracy średnio 1792 godziny. W całej Unii więcej od nas (1956 godzin) przepracowali jedynie Grecy. Dla porównania bardziej produktywni Niemcy w ciągu roku spędzili w pracy o 429 godzin mniej, co przekłada się na niemal 54 dni po 8 godzin.

I choć nasza produktywność rośnie najszybciej w Europie (średnio o 3,4% rocznie), to od najbardziej wydajnych gospodarek wciąż dzieli nas spory dystans. Największe różnice widać przede wszystkim w takich sektorach, jak produkcja przemysłowa, rolnictwo oraz energetyka – w tych obszarach jesteśmy aż o 59% mniej produktywni od państw Europy Zachodniej.

Jak tłumaczą autorzy raportu, tak duże dysproporcje mogą wynikać m.in. ze specyfiki polskiej gospodarki, opartej na niskich kosztach pracy oraz produktach i usługach o relatywnie niewielkiej wartości dodanej. ALEO com powołuje się na dane Eurostatu, z których wynika że średni koszt godziny pracy w Polsce w 2018 r. wynosił ok. 10 euro – niemal trzy razy mniej niż unijna średnia. „Dla porównania we Francji i Szwecji – czyli dwóch z sześciu krajów UE, gdzie koszty pracy przekraczają 35 euro – już same dodatki socjalne (odpowiednio 11,6 i 11,8 euro) są wyższe niż łączny koszt pracownika w Polsce. Jednocześnie gospodarki obu tych krajów są prawie dwukrotnie bardziej produktywne od polskiej” – czytamy w raporcie.

Niska produktywność wynika też z nieefektywnego zarządzania codzienną pracą. Ta może stać się bardziej wydajna m.in. dzięki inwestycjom w nowe technologie, zwiększeniu innowacyjności przedsiębiorstw oraz tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, sprzyjającego zachowaniu odpowiedniego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

, Źródło artykułu: Redakcja ALEO com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  tatrzański

  Powiat tatrzański - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie małopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zakopane. W jego skład wchodzą gminy: Zakopane, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin.

  Powiat tatrzański to skarbiec kultury i tradycji góralskiej oraz unikalnej przyrody. Teren powiatu z całą pewnością należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów w naszym kraju. Powiat położony u podnóża Tatr jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych. Wędrówki górskimi szlakami dostarczą niezapomnianych wrażeń. To po to przybywa tu rocznie kilka milionów osób. Sezon trwa tu w zasadzie cały rok. Zakopane i okolice stanowią również centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma tutaj charakter zabytkowy.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola